| Capacity | 8Ah |
| Nominal Voltage | 2V |
| Construction | Pure Lead |
| Terminal Type | Tab |
| Flame Resistant | No |
| Dimensions | 106.7 x 44.5mm |
| Designed for Cyclic Application | Yes |
| Designed High Rate Application | Yes |
| Operating Temperature Range | -65 → +80°C |
| Weight | Enersys Cyclon |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.