| Battery Sizes Charged | 12 V |
| Chemistries Charged | LiFePO4 |
| Output Voltage | 12.8 V, 16V |
| Charge Current | 7.5 A, 9.5A |
| Number of Batteries Charged | 1 |
| Input Voltage | 100 → 240V |
| Battery Type Charged | Automotive |
| Batteries Included | No |
| Model Number | OptiMate Lithium Select |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.