| Battery Sizes Charged | 12 V |
| Chemistries Charged | Lead Acid |
| Output Voltage | 12V |
| Charge Current | 4A |
| Number of Batteries Charged | 1 |
| Batteries Included | No |
| Battery Type Charged | Automotive |
| Model Number | OptiMate 5 |
| Dimensions | 190 x 75 x 56mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.