| Battery Sizes Charged | 6 V, 12 V |
| Chemistries Charged | Lead Acid |
| Output Voltage | 6 V, 12V |
| Charge Current | 1.2A |
| Plug Type | UK |
| Number of Batteries Charged | 1 |
| Input Voltage | 220 → 240V |
| Batteries Included | No |
| Battery Type Charged | Automotive |
| Model Number | AccuMate SAE |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.