| Chemistries Charged | Lead Acid, Lithium-Ion |
| Output Voltage | 8.4V |
| Charge Current | 3A |
| Plug Type | Standard P1J |
| Number of Batteries Charged | 1 |
| Input Voltage | 90 → 264V ac |
| Batteries Included | No |
| Number of Charge Stages | 2 |
| Weight | 309g |
| Dimensions | 108 x 67 x 36mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.