| Battery Sizes Charged | Battery Pack |
| Chemistries Charged | NiCd, NiMH |
| Number of Cells Charged | 4 → 10 |
| Plug Type | EU |
| Input Voltage | 230V ac |
| Maximum Output Power | 45W |
| Weight | 220g |
| Dimensions | 100 x 51 x 63mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.