| Chemistries Charged | Lead Acid |
| Output Voltage | 12V |
| Charge Current | 1A |
| Plug Type | AUS, EU, UK, USA |
| Number of Batteries Charged | 1 |
| Input Voltage | 90 → 264V ac |
| Batteries Included | Yes |
| Number of Charge Stages | 3 |
| Model Number | 3743 |
| Output Connectors | 2.1mm & 2.5mm DC Plugs |
| Weight | 150g |
| Dimensions | 108.5 x 49 x 29mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.