| Battery Sizes Charged | 12 V |
| Chemistries Charged | Lead Acid |
| Output Voltage | 12V |
| Charge Current | 3.6A |
| Plug Type | EU |
| Number of Batteries Charged | 1 |
| Input Voltage | 230V |
| Batteries Included | No |
| Battery Type Charged | Automotive |
| Model Number | MXS 3.8 |
| Weight | 500g |
| Dimensions | 165 x 61 x 38mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.