| Battery Sizes Charged | 12 V |
| Chemistries Charged | LiFePO4 |
| Output Voltage | 14.4 V, 15.8 V, 14.2V |
| Charge Current | 2.3A |
| Plug Type | UK |
| Number of Batteries Charged | 1 |
| Input Voltage | 220 → 240V |
| Battery Type Charged | Automotive |
| Batteries Included | No |
| Maximum Output Power | 36W |
| Number of Charge Stages | 3 |
| Model Number | CT5 POWERSPORT |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.