| Chemistries Charged | Lead Acid |
| Output Voltage | 6 V, 12 V, 24V |
| Charge Current | 1 A, 5 A, 10A |
| Number of Batteries Charged | 1 |
| Input Voltage | 230V ac |
| Number of Charge Stages | 3 |
| Model Number | ALCT 6-24/10 |
| Weight | 1.3kg |
| Dimensions | 272 x 194 x 142mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.