| Chemistries Charged | Lead Acid |
| Output Voltage | 2 V, 6 V, 12 V, 24V |
| Charge Current | 900mA |
| Plug Type | UK |
| Number of Batteries Charged | 1 |
| Input Voltage | 230V ac |
| Batteries Included | No |
| Number of Charge Stages | 1 |
| Model Number | ALCS 2-24A |
| Weight | 280g |
| Dimensions | 106 x 68 x 51mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.