| Chemistries Charged | Lead Acid |
| Output Voltage | 2 V, 6 V, 12V |
| Charge Current | 400mA |
| Number of Batteries Charged | 1 |
| Input Voltage | 100 → 240V ac |
| Batteries Included | No |
| Model Number | ALCS 2-12/0.4 |
| Weight | 135g |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.