| Power Consumption | 7 W |
| Supply Voltage | 8.8 V dc |
| Holding Force | 25.4N |
| Plunger Diameter | 3.17mm |
| Product Height | 12.7mm |
| Product Width | 19.05 Dia.mm |
| Wire Size | 30AWG |
| Coil Resistance | 11.03Ω |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.