| Power Consumption | 4.5 W |
| Supply Voltage | 12.8 V dc |
| Holding Force | 7.6N |
| Plunger Diameter | 3.17mm |
| Product Height | 50.8mm |
| Product Width | 25.4 Dia.mm |
| Wire Size | 35AWG |
| Coil Resistance | 14.95Ω |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.