| Power Consumption | 8.5 W |
| Supply Voltage | 24 V dc |
| Maximum Pull Force | 110oz |
| Holding Force | 6N |
| Plunger Diameter | 11.1mm |
| Product Height | 34.9mm |
| Product Width | 52mm |
| Product Depth | 30.9mm |
| Dimensions | 34.9 x 52 x 30.9 mm |
| Coil Resistance | 69.8Ω |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.