| Force Measured | Compression |
| Force/ Load Measurement Range | 50kg |
| Sensor Type | Single Point |
| Terminal Type | Wire Lead |
| IP Rating | IP65 |
| Length | 75.8mm |
| Housing Material | Aluminium |
| Depth | 80.4mm |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Maximum Operating Temperature | +40°C |
| Dimensions | 191 mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.