| Force Measured | Compression |
| Force/ Load Measurement Range | 300kg |
| Sensor Type | Low Profile |
| Terminal Type | Cable |
| IP Rating | IP69 |
| Length | 48mm |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Depth | 36.5mm |
| Minimum Operating Temperature | -10 (Compensated) °C, -30 (Safe) °C |
| Maximum Operating Temperature | +40 (Compensated) °C, +80 (Safe) °C |
| Dimensions | 171.5 mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.