| Force Measured | Compression, Tension |
| Force/ Load Measurement Range | 50kg |
| IP Rating | IP66 |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Width | 25.4mm |
| Depth | 37mm |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | +80 ℃ |
| Accuracy | C3 Accuracy Class |
| Dimensions | 25.4 x 37 mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.