| Force Measured | Compression |
| Force/ Load Measurement Range | 0.6 kg, 3kg |
| IP Rating | IP66 |
| Length | 110mm |
| Housing Material | Aluminium |
| Width | 33mm |
| Depth | 10mm |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Accuracy | C3 Accuracy Class |
| Dimensions | 110 x 10 x 33 mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.