| Force/ Load Measurement Range | ±5% |
| Gauge Resistance | 350Ω |
| Terminal Type | 2 Element T Rosette |
| Housing Material | STC06 Steel |
| Width | 7.37mm |
| Gauge Length | 6.35mm |
| Minimum Operating Temperature | -75°C |
| Maximum Operating Temperature | +175°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.