| Force/ Load Measurement Range | ±3% |
| Gauge Resistance | 120Ω |
| Terminal Type | Linear |
| Housing Material | STC06 Steel |
| Width | 2.54mm |
| Gauge Length | 3.18mm |
| Minimum Operating Temperature | -51°C |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.