| Force/ Load Measurement Range | ±16000 μƐ @ GF=2.00 |
| Gauge Resistance | 350Ω |
| Terminal Type | RJ45 Connector |
| Housing Material | Plastic |
| Width | 25.4mm |
| Gauge Length | 88.9mm |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
| Dimensions | 25.4 x 25.4 x 88.9 mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.