| Force/ Load Measurement Range | ±31000 με |
| Series | P3 |
| Gauge Resistance | 35 → 120 → 1000Ω |
| Terminal Type | 4-Channel Strain Indicator Recorder |
| Width | 228mm |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
| Gauge Factor | 0.500 → 9.900 |
| Accuracy | ±1 % |
| Dimensions | 228 x 152 x 152 mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.