| Force Measured | Compression, Tension |
| Gauge Resistance | >1MΩ |
| Sensor Type | Low Profile |
| Length | 51.65mm |
| Width | 15.25mm |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Maximum Operating Temperature | +170°C |
| Maximum Current | 1 mA |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.