| Force Measured | Compression, Tension |
| Series | FS |
| Gauge Resistance | 6kΩ |
| Sensor Type | Low Profile |
| Maximum dc Voltage | 12V |
| Length | 0.36mm |
| Width | 0.22mm |
| Gauge Length | 0.24mm |
| Depth | 0.148mm |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Maximum Current | 1.6 mA |
| Dimensions | 0.36 x 0.22 x 0.148 mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.