| Force Measured | Compression, Tension |
| Force/ Load Measurement Range | 500kg |
| Gauge Resistance | 350Ω |
| Terminal Type | Cable |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Accuracy | ±0.2 % |
| Force Measurement Range | 500kg |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.