| Detection Range | 1 → 250 mm |
| Light Source | Red LED |
| Output Type | PNP |
| Maximum Current | 100 mA |
| Switching Frequency | 1 kHz |
| Electrical Connection | Cable |
| Supply Voltage | 10 → 30 V dc |
| Terminal Type | Cable |
| Series | BOS 12M |
| Housing Material | Nickel Plated Brass |
| IP Rating | IP67 |
| Minimum Operating Temperature | -5°C |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
| Mounting Type | Panel Mount |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.