| Sensor Technology | Ultrasonic |
| Body Style | Block |
| Output Type | 4 → 20 mA |
| Detection Range | 4000 mm |
| Terminal Type | 4 Core PVC Cable |
| IP Rating | IP67 |
| Length | 55mm |
| Width | 55mm |
| Maximum dc Voltage | 30V |
| Maximum Operating Temperature | +75°C |
| Housing Material | PBT |
| Short Circuit Overload Protection | Yes |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Reverse Polarity Protection | Yes |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.