| Sensor Technology | Ultrasonic |
| Thread Size | M30 x 1.5 |
| Body Style | Barrel |
| Output Type | PNP |
| Detection Range | 600 mm |
| Terminal Type | 4-Pin M12 Connector |
| IP Rating | IP67 |
| Length | 110mm |
| Width | 30mm |
| Maximum dc Voltage | 30V |
| Switching Current | 200 mA |
| Maximum Operating Temperature | +75°C |
| Housing Material | Nickel Plated Brass |
| Maximum Switching Frequency | 10Hz |
| Short Circuit Overload Protection | Yes |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Reverse Polarity Protection | Yes |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.