| Sensor Technology | Ultrasonic |
| Thread Size | M18 x 1 |
| Body Style | Barrel |
| Output Type | 4 → 20 mA |
| Detection Range | 500 mm |
| Terminal Type | 4-Pin M12 Connector |
| IP Rating | IP67 |
| Length | 86mm |
| Width | 18mm |
| Maximum dc Voltage | 30V |
| Maximum Operating Temperature | +75°C |
| Housing Material | Nickel Plated Brass |
| Short Circuit Overload Protection | Yes |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Reverse Polarity Protection | Yes |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.