| Sensor Technology | Inductive |
| Body Style | Block |
| Output Type | PNP |
| Detection Range | 3 mm |
| Terminal Type | Cable |
| Supply Voltage | 10 → 30 V dc |
| IP Rating | IP67 |
| Length | 27mm |
| Mounting Type | Non-Flush |
| Maximum Operating Temperature | 70°C |
| Housing Material | PC |
| Maximum Switching Frequency | 1000Hz |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Standards Met | CE |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.