| Sensor Technology | Inductive |
| Thread Size | M5 x 0.5 |
| Body Style | Barrel |
| Output Type | PNP |
| Detection Range | 1.5 mm |
| Terminal Type | Cable 2m |
| Supply Voltage | 10 → 30 V dc |
| IP Rating | IP67 |
| Length | 30mm |
| Switching Frequency | 1200 Hz |
| Width | 0.5mm |
| Mounting Type | Flush |
| Maximum Operating Temperature | 70°C |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Reverse Polarity Protection | Yes |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.