| Sensor Technology | Inductive |
| Thread Size | M30 x 1.5 |
| Body Style | Barrel |
| Output Type | PNP Normally Open |
| Detection Range | 38 mm |
| Terminal Type | 2 m, 3-wire, Cable |
| Supply Voltage | 10 → 30 V dc |
| IP Rating | IP68 |
| Length | 70mm |
| Maximum dc Voltage | 30V |
| Mounting Type | Non-Flush |
| Housing Material | Nickel-plated brass |
| Short Circuit Overload Protection | Yes |
| Reverse Polarity Protection | Yes |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.