| Sensor Technology | Inductive |
| Thread Size | M12 x 1 |
| Body Style | Barrel |
| Output Type | PNP |
| Detection Range | 8 mm |
| Terminal Type | 4-Pin M12 Connector |
| Supply Voltage | 10 → 30 V dc |
| IP Rating | IP68 |
| Length | 46mm |
| Mounting Type | Non-Flush |
| Housing Material | Nickel-plated brass |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.