| Sensor Technology | Capacitive |
| Body Style | Block |
| Output Type | PNP Normally Open |
| Terminal Type | 2 m PVC Cable |
| Supply Voltage | 10 → 30 V dc |
| IP Rating | IP67 |
| Length | 34mm |
| Width | 33mm |
| Depth | 20mm |
| Maximum dc Voltage | 30V |
| Mounting Type | Non-Flush |
| Switching Current | 15 mA |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
| Housing Material | PBT |
| Maximum Switching Frequency | 60Hz |
| Short Circuit Overload Protection | Yes |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Reverse Polarity Protection | Yes |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.