| Sensor Technology | Capacitive |
| Thread Size | M18 x 1 |
| Body Style | Barrel |
| Output Type | PNP |
| Detection Range | 8 mm |
| Terminal Type | Cable |
| Supply Voltage | 10 → 30 V dc |
| IP Rating | IP67 |
| Length | 70mm |
| Switching Frequency | 50 Hz |
| Maximum dc Voltage | 30V |
| Switching Current | 200 mA |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Housing Material | PBT |
| Shielding | Shielded |
| Short Circuit Overload Protection | Yes |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Standards Met | CE, IEC |
| Reverse Polarity Protection | Yes |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.