| Pressure Reading Type | Differential |
| Minimum Pressure Reading | 1psi |
| Maximum Pressure Reading | 5psi |
| Accuracy | 0.2 % |
| Media Measured | Gas |
| Electrical Connection | 4-Pin Connector |
| Maximum Current | 0.002 |
| Series | DP86 |
| Supply Voltage | 5 → 9.5 V |
| Minimum Operating Temperature | +125°C |
| Maximum Operating Temperature | -40°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.