| Pressure Reading Type | Differential |
| Minimum Pressure Reading | 0psi |
| Maximum Pressure Reading | 50psi |
| Accuracy | 0.1 % |
| Output Type | Current Output |
| Process Connection | 1/4 in - 18 NPT Male |
| Electrical Connection | Packard Connector |
| Response Time | 0.1 ms |
| Series | D5100 |
| Supply Voltage | 9 → 30 V |
| Housing Material | 316L Stainless Steel |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.