| Pressure Reading Type | Absolute |
| Minimum Pressure Reading | -1bar |
| Maximum Pressure Reading | 5bar |
| Accuracy | ±0.5%FS |
| Media Measured | Air, Fluid, Oil, Water |
| Process Connection | G1/4A ISO 1179-2 |
| Electrical Connection | Angular DIN 175301-803A |
| Series | M20 |
| Supply Voltage | 8 to 30 V dc |
| Housing Material | Nylon, Stainless steel 316L |
| Mounting Type | Threaded |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Maximum Operating Temperature | 85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.