| Pressure Reading Type | Absolute |
| Minimum Pressure Reading | 0psi |
| Maximum Pressure Reading | 2000psi |
| Accuracy | ±0.25 % |
| Output Type | Ratiometric |
| Media Measured | Gas, Liquid, Oil |
| Process Connection | NPT 1/8 |
| Series | MLH |
| Supply Voltage | 24 V |
| Housing Material | Plastic |
| IP Rating | IP65 |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.