| Sensor Style | T Shaped |
| Detection Type | Through Beam |
| Detection Range | 5 mm |
| Output Type | NPN NO/NC |
| Switching Mode | Light / Dark switching |
| Electrical Connection | 1m PVC Cable |
| Maximum dc Voltage | 24V dc |
| Light Source | Infrared LED |
| IP Rating | IP65 |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Maximum Operating Temperature | 55°C |
| Housing Material | PBT |
| Standards Met | CE |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.