| Sensor Style | Cylindrical |
| Detection Type | Through Beam |
| Detection Range | 20 m |
| Output Type | NPN NO/NC |
| Switching Mode | Light Switching |
| Electrical Connection | PVC Cable |
| Maximum dc Voltage | 30V dc |
| Terminal Type | 2m PVC cable |
| Light Source | Infrared |
| IP Rating | IP67 |
| Response Time | 1 ms |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Maximum Operating Temperature | 55°C |
| Housing Material | Polycarbonate ABS |
| Thread Size | 18 mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.