| Sensor Style | Block |
| Detection Type | Through Beam |
| Detection Range | 10 m |
| Output Type | Relay |
| Electrical Connection | 4 Terminal Screw |
| Maximum ac Voltage | 250V |
| Maximum dc Voltage | 240V |
| Terminal Type | Screw |
| Light Source | LED |
| IP Rating | IP66 |
| Maximum Current | 2 A |
| Response Time | 5 ms |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
| Housing Material | Acrylic Resin |
| Standards Met | CE, RoHS Compliant |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.