| Sensor Style | Barrel |
| Detection Type | Through Beam |
| Detection Range | 20 m |
| Output Type | NPN NONC |
| Switching Mode | Light / Dark switching |
| Electrical Connection | 2M Cable |
| Maximum dc Voltage | 30V |
| Light Source | Infrared LED |
| IP Rating | IP67 |
| Maximum Current | 200mA |
| Response Time | ≤1ms |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
| Housing Material | PC, ABS |
| Mounting Type | Screw Nut |
| Series | PSS |
| Thread Size | 18 mm |
| Standards Met | CE |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.