| Sensor Style | Block |
| Detection Type | Diffuse |
| Detection Range | 40 mm → 1 m |
| Output Type | NPN |
| Electrical Connection | M12 4 Pin Connector |
| Maximum dc Voltage | 30V |
| Light Source | LED |
| IP Rating | IP67 |
| Maximum Current | 100 mA |
| Response Time | <=2.5 ms |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Housing Material | ABS, PMMA |
| Mounting Type | Flange Mount |
| Standards Met | CE, E348498, NRKH7, RoHS Compliant, UL Listed (NRKH |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.