| Sensor Style | Rectangular |
| Detection Type | Background Supression |
| Detection Range | 5 cm |
| Output Type | NPN NC |
| Switching Mode | Dark Switching |
| Electrical Connection | 2m PVC cable |
| Maximum dc Voltage | 30V dc |
| Light Source | Red Light |
| IP Rating | IP67 |
| Response Time | 0.5ms |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Maximum Operating Temperature | 55°C |
| Housing Material | PC, ABS |
| Standards Met | CE |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.