| Encoder Technology | Absolute |
| Series | EcoLine |
| Stroke | 1250mm |
| Supply Voltage | 19 → 33 V |
| IP Rating | IP50 |
| Overall Height | 55mm |
| Overall Width | 55mm |
| Overall Depth | 52mm |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Connection Type | Cable |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.