| Encoder Technology | Absolute |
| Series | AFS/AFM60 SSI |
| Pulses Per Revolution | 8192 |
| Maximum Revolutions | 9000rpm |
| Output Signal Type | SSI |
| Supply Voltage | 4.5 → 32 V |
| Shaft Diameter | 15mm |
| Resolution | 13 bit |
| Steps Per Revolution | 8192Steps |
| IP Rating | IP65 |
| Overall Height | 60mm |
| Overall Width | 60mm |
| Overall Depth | 43mm |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Mounting Type | Hollow Shaft |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Connection Type | Plug-In Connection |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.