| Encoder Technology | Absolute |
| Series | A3M60 PROFIBUS |
| Pulses Per Revolution | 8192 |
| Maximum Revolutions | 6000rpm |
| Supply Voltage | 10 → 32 V |
| Shaft Diameter | 15mm |
| Resolution | 13 x 13 bit |
| Steps Per Revolution | 8192Steps |
| IP Rating | IP65 |
| Overall Height | 60mm |
| Overall Width | 60mm |
| Overall Depth | 70mm |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Mounting Type | Hollow Shaft |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Connection Type | Other |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.