| Encoder Technology | Transducer |
| Supply Voltage | 12 → 30 V dc |
| IP Rating | IP67 |
| Overall Height | 65mm |
| Overall Width | 88mm |
| Overall Depth | 88mm |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Current Rating | 10 mA @ 24 V dc, 30 mA @ 24 V dc |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.